News Segment: Mulberry Molasses (Dut Pekmezi)


Log in or register to save completed lessons.

Prerequisites for this Turkish Listening Comprehension Lesson

Since, because of

-dığı için

Using the suffix ‑ki

dünkü, bugünkü, yarınki
benimki, seninki, onunki
‑daki, ‑sındaki
‑kini, ‑kine, ‑kinde, ‑kinden, ‑kinin

Intermediate “kendi” forms

Kendi as a noun
Kendi kendi as a noun
Kendi kendi with verbsMulberry Molasses

The following is a news segment highlighting the nutritional benefits of dut pekmezi, a kind of molasses made from mulberries.


Published by Show TV, a media company based in Istanbul.
Video license: Creative Commons (reuse allowed)

The News Segment in Turkish

Bağışıklığımızı kuvvetlendirmeye en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, en gözde besinlerden biri de dut pekmezi. O kalkanı en verimli hale getirmek için birkaç damla limon suyu eklemek yetiyor. İşte uzmanından tavsiyeler.

Çocuklarımıza, kendimize her gün sabah güne başlarken en az bir, en fazla iki yemek kaşığı kadar pekmez tükettirmek vücuda iyi gelir. Peki bakalım, dut pekmezi hastalıklara, virüslere karşı bizleri nasıl koruyor, faydaları neler? Demir açısından yoğun bir yiyecek olduğu için kansızlık problemi yaşayanlarda bağışıklık sistemi iyi olsun diyenler için günde 1-2 yemek kaşığı kadar pekmezi tüketmenin sağlığa çok büyük faydası olur. Pekmez tam bir şifa deposu, faydaları say say bitmiyor, kemikleri güçlendiriyor, kansızlığı gideriyor. Dut, keçi boynuzu, mor üzüm pekmezi şeklinde. Bunların genel olarak vücuda faydası aynı.

Aç, tok, ayrım var mı? Çok bir ayrımı yok. Tek başına yerseniz daha çabuk acıktırma ihtimali olabilir. Yumurta, peynirin dahil olduğu bir kahvaltının sonuna doğru bir yemek kaşığı pekmez yediğimizde bu bizi daha uzun süre tok tutar.

Dut pekmezi enerjide veriyor. Uzmanlar: sabah kahvaltıda en az 2 kaşık pekmez tüketiliyor. Eğer içine 1-2 damla limon da sıkarsanız, etkisi daha da güçleniyor. Limonun içerisindeki C vitamini pekmezin içindeki demirin emilimini arttırır ve daha iyi bir biyoyararlanım sağlar.

Bazı tariflerinizde şekerlerini pekmezle kullanabilirsiniz. Bir kase yoğurdun içerisine 1 yemek kaşığı kadar pekmez ekleyip bunu afiyetle yiyebilirsiniz. Sadece dut değil, keçi boynuzu ve üzüm pekmezi de çok faydalı. Tabii aşırıya kaçmamak şartıyla.

English Translation

In these days when we need to strengthen our immunity the most, one of the most popular foods is mulberry molasses. Just adding a few drops of lemon juice is enough to make that shield most effective. Here are some expert recommendations.

For our children and ourselves, consuming at least one, and at most two tablespoons of molasses every morning when starting the day is good for the body. Let’s see, how does mulberry molasses protect us against diseases, viruses, what are its benefits? Since it is a food rich in iron, consuming 1-2 tablespoons of molasses daily is very beneficial for health, especially for those who suffer from anemia and want a strong immune system. Molasses is a complete healing store, its benefits are endless, it strengthens bones, and cures anemia. It comes in varieties like mulberry, carob, purple, grape molasses. Generally, their benefits to the body are the same.

Is there a difference between eating it on an empty stomach or full? Not much of a difference. If you eat it alone, you might get hungry more quickly. If we consume a tablespoon of molasses towards the end of a breakfast that includes eggs and cheese, it keeps us full for a longer time.

Mulberry molasses also provides energy. Experts say that at least two spoons of molasses are consumed at breakfast. If you squeeze 1-2 drops of lemon into it, it has an even greater effect. The vitamin C in the lemon increases the absorption of iron in the molasses and provides better bioavailability.

You can use molasses instead of sugar in some of your recipes. You can enjoy one tablespoon of molasses added to a bowl of yogurt. Not just mulberry, but carob and grape molasses are also very beneficial. Of course, as long as you don’t overdo it.

Leave a Comment