Story: Kara Oğlum


Log in or register to save completed lessons.

Prerequisites for this Turkish Listening Comprehension Lesson

Marking quotations using “diye”

diye
Direct quotations
Sounds and animal noises
Introductions

Relative clauses using ‑dık

‑dığım, ‑dığın, ‑dığı
‑dığımız, ‑dığınız, ‑dıkları
-dığını, -dığına, -dığından
-dığınınKara Oğlum

The following is a real life story told by A.Ş., shared here with his permission.

The Story in Turkish

Benim babam esmer bir adam. Annem sarışın bir bayan. Babam, rahmetlinin altı tane evladı var. Beş tanesi sarışın. Bir tanesi, ben, esmerim. Ben ailenin beşinci evladıyım.

Babam, rahmetli, anneme ve çevresine hep dert yanarmış. “Ben esmer bir adamım. Benim evlatlarım niye hep sarışın, hep… hanım beni kandırıyor… çocuk kendisine çekiyor” diye hitap edermiş.

Bu arada yine annem hamile kalıyor. Bu arada babam da (rahmetli) şiroz hastalığına yakalanıyor. Bu arada ben dünyaya geliyorum. Esmer oğlan olarak.

“İşte” diyor, “benim has oğlum geldi, kara oğlum geldi.”

Beni sever... Tabii o aralarda rahatsızlık artıyor. Yatarken, “İşte, benim gözümün önünde yürürken düşüp kalkarken sürülürken,” rahmetli dermiş, “bu, kara oğlumu, kıymetli oğlumu gözümün önünden artık kaldırın. Benim gözümde düşüp kalkarak yürümesine sürülmesine gönlüm razı gelmiyor” diyor.

Tabii, adam bizi gördü sevdi ama biz onu göremedik. İnşallah… şimdi resimlerden tanıyorum, ediyorum. Allah mekânını cennet etsin.

Daha sonrasında da bir kız kardeşim de dünyaya geldi. Babam rahmetli oldu tabii bu arada. Olduğu dönemde de annem diğer kız kardeşime de üç aylık hamileymiş. Tabii ki daha sonra o da dünyaya geliyor, o da sarışın abi.

Şimdi ben… adım Ali. Babam, rahmetlinin adı Mehmet Ali. Beni köyümde “Mehmet Ali” diye severler. Yani çok, aşırı derece babama benzediğimi söylüyorlar. Allah mekânını cennet etsin.

İnşallah ben de ona hayırlı bir evlat, layık bir evlat olarak çaba gösteriyoruz. Şimdi Mevla'm etmeyi nasip etsin inşallah.

English Translation

My father was a dark-skinned man. My mother is a blonde woman. My father, may he rest in peace, had six children. Five of them are blonde. One of them, me, is dark-skinned. I am the fifth child of the family.

My father, may he rest in peace, always used to lament to my mother and those around him, “I am a dark-skinned man. Why are my children all blonde, each time… my wife tricks me… the child always takes after her,” he would say.

Meanwhile, my mother became pregnant again. During this time, my father also became ill with cirrhosis. And then, I come into the world – as a dark-skinned boy.

“There,” he says, “my true son has arrived, my dark son has arrived.”

He loves me. Of course, his illness got worse around this time. When he was lying down, [he would say], “Look, in front of my eyes as he is walking around, stumbling and falling… ” the late one would say, “take this, my dark son, my precious son, away from my sight. I can’t handle seeing him walking around and stumbling.”

Of course, the man saw us and loved us, but we could not see him. God willing… now I recognize him, I know him from pictures. May he rest in peace (literally, “May God make his dwelling place heaven”).

Afterwards, my younger sister also came into the world. My father passed away during this time, by the way. At the time of his passing, my mother was three months pregnant with my sister. Of course, after [our father died] she also came into the world. And she is also blonde, my friend.

Now me… my name is Ali. My late father’s name is Mehmet Ali. In my village, they love to call me “Mehmet Ali.” They say I look a lot like my father. May he rest in peace.

God willing, we are striving to be a worthy and good child to him. Now, may God grant me the ability to do so, God willing.

Leave a Comment