Making Turkish Coffee Directly in a Cup


Log in or register to save completed lessons.

Prerequisites for this Turkish Listening Comprehension Lesson

Feelings and appearances

-acak gibi oldu
-ar gibi oldu
-ıyor gibi oldu
-mış gibi oldu

Since, because of

-dığı için

Have done

-mış olacak
-mış olacaktı
-mış olmak
-mış olur

Marking quotations using “diye”

diye
Direct quotations
Sounds and animal noises
IntroductionsHow to Make Turkish Coffee Directly in Your Coffee Cup

The following is a recipe video showing how to make Turkish coffee in a creative way by placing the cup directly onto the stove.


Published by Selin’in Mutfağı.
Video license: Creative Commons (reuse allowed)

The Instructions in Turkish

Selin'in mutfağından herkese merhabalar. Bugün şahane bir Türk kahvesi, böyle bol köpüklü nasıl yapılır onu sizlerle paylaşmak istedim. İlk önce şöyle fincanda yapacağız tabii ki kahvemizi, fincanımıza kahvemizi koyuyoruz. Deneyenler var mı bilmiyorum ama kumda pişiyor gibi oluyor. Gerçekten çok güzel oluyor.

Şekerimi koyuyorum. Şöyle bir tatlı kaşığı kahve koydum. Bu tamamen tadını nasıl seviyorsanız öyle ben böyle orta şeker yapıyorum. Bunları koyduk. Şimdi şöyle yeterince suyunu koyuyorum. Soğuk suyla olacak kahve. Kahve sıcak suyla yapılmaz zaten. İkinciye de aynı şekilde koyacağım. Biraz daha su alacağım.

Evet diğerine de aynı şekilde suyunu koyduktan sonra diğer ocaklarda da olur. Bizim bu elektrikli ocaklarda. Diğer ocakta da daha böyle kısa ayarlayacaksınız. Çok yüksek olmayacak. Bir de fincanın boyunun tam oturması gerekiyor. Şimdi şöyle ocağımı açtım ve fincanıma oturtuyorum. Gerçekten çok güzel köpük oluyor ve çok böyle hani şeyli bol böyle kahveli içmeyi sevenler için tam böyle kumda kahve oluyor, müthiş. Bu aşamada artık karıştırmayacağım. Ben kahvemi pişirirken şimdi şekeri eridi. Karıştırmıyorum daha sonra. Şimdi böyle pişirmeye bırakıyoruz. Altını iyice açtık. Bu pişecek.

Evet fokurdamaya başladı. Her türlü fincanda olur mu? Çatlamayacak kaliteli bütün her fincanda olur. Bu fincanlarda zaten hani seramik olduğu için fırınlanmış oluyorlar. Bakın basbayağı yani ateşte pişiriyoruz. Gerçekten kahvesi çok güzel oluyor. Ben de bunu 2 senedir keşfettim. Hem de cezve batırmıyorsunuz. Şöyle bir fincanlık bile yapıp ufak ocakta altı kısık olunca çok güzel de oluyor.

Evet kahvemiz oldu. Şöyle olmaya başlayınca alıyorum ben bunu. Çünkü seramik olduğu için kaynamaya devam edecek. Köpüklerini görüyor musunuz? Şahane. Şöyle aldım onu. Bakın hala kenarda kaynıyor. Ve kahvesi köpük aynen böyle kalıyor. İkinci de kaynadı. Hemen onu da aldım. Ve kapadım ocağımı. İşte böyle. Hala fokurduyor. O yüzden böyle kabarır kabarmaz hemen kaldırırsanız taşma olmaz. Ve efsane.

Bu kadar köpüklüsünü kimse yapamaz cezvede. Hala bakın bıraksam taşacak. Soğuk yere koydum. Ve efsane bir Türk kahvesi. İçilmeye hazır. Bunu şimdi servis yapacağız. Oğlumla kahve keyfi yapacağız. Nefis.

Kahvenizi böyle yapın arkadaşlarınıza servis edin ve sırrını da söylemeyin bence. Ben çünkü öyle yapıyorum. Çok soran oluyor. "Nasıl bu kadar köpük oldu?" diye soran çok oluyor. Sizler de böyle yapıp havanızı atabilirsiniz.

6 fincan birden bile yapılabilir. Evet. Ve şahane oldu.

Arkadaşlar, bir dahaki tarifimizde görüşmek üzere. Hoşçakalın.

English Translation

Hello everyone from Selin’s kitchen. Today, I wanted to share with you how to make a wonderful Turkish coffee with lots of foam. First, we will make it in a cup, we’re making coffee of course, putting it in our cup. I don’t know if anyone has tried this, but it is just like when it’s made in sand. It really turns out great.

I’m adding the sugar. I put about a dessert spoon (5 ml) of coffee. It is entirely based on how you like the taste: I make it with medium sugar. We have added it now. Now, I’m adding enough water. The coffee will be made with cold water. Coffee is never made with hot water anyway. I will do the same for the second one. I will add a little more water.

Yes, now after adding water to the other one… this can be done on other stoves as well (gas stoves) as well as on our electric stoves. On the other type of stove, you will set it to a lower temperature, not too high. And the height of the cup must fit perfectly. Now, I’ve turned on my stove and placed my cup on it. The foam really turns out very well and is perfect for those who love their coffee with a lot of foam, just like coffee cooked in sand. At this stage, I won’t stir it anymore. Now the sugar has melted while I’m cooking my coffee. I won’t stir it anymore. Now, we leave it to cook. We’ve turned the heat up high. It will cook.

Yes, it has started to bubble. Can it be done in any cup? It can be done in any high quality cup that won’t crack. These cups are usually ceramic and have been baked. Look at that, we are cooking it on the stove. The coffee really turns out very well. I discovered this two years ago. And you don’t ruin your cezve (Turkish coffee pot). Even making just one cup on a small stove with low heat turns out very nice.

Yes, our coffee is done. When it gets close to being done, I take it off because it’s ceramic, so it will continue to boil. Do you see the foam? Wonderful. I just took it off like this. Look, it’s still boiling on the edge. And the coffee stays foamy just like this. The second one boiled too. I immediately take it off. And I turned off my stove. Just like that. It’s still bubbling. That’s why if you take it off as soon as it starts to puff up, it won’t overflow. It’s legendary.

No one can make it this foamy in a cezve. Look, it would overflow if I left it. I put it on a cold surface. A legendary Turkish coffee. It’s ready to drink. We will now serve this. I will enjoy coffee time with my son. Delicious.

Make your coffee like this, serve it to your friends, and I think you shouldn’t tell the secret. That’s what I do. There are many who ask, “How does it get so foamy?” You can do it like this and show off a bit.

You can even make six cups at once. Yes. And it turns out fantastic.

Friends, see you in our next recipe. Goodbye.

Leave a Comment